II Mistrzostwa Świata w Tenisie Stołowym dla Osób z Chorobą Parkinsona w Berlinie
(2021 ITTF Parkinson’s Table Tennis World Championships)
- 8-12 września 2021 r.

Grupa sześciu osób z Polski brała udział w II Mistrzostwach Świata w Tenisie Stołowym, które rozegrano w tym roku w Berlinie. Po raz pierwszy miały miejsce w Nowym Jorku w 2019 roku.

Zapraszamy na krótką relację z wyjazdu na te zawody

Grupa sześciu osób: Ewa Kerntopf, Barbara Milczarek, Iwona Salak, Krzysztof Bartkowiak i Józef Ścibor brała udział w II Mistrzostwach Świata w Tenisie Stołowym, które odbyły się w tym roku w Berlinie. Po raz pierwszy miały miejsce w Nowym Jorku w 2019 roku.

Uczestnicy

 

Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Nenad Bach, który rozpoczął grę w ping ponga po zdiagnozowaniu u niego choroby Parkinsona. Tenis stołowy pomógł mu w powrocie do gry na gitarze. Nenad Bach jest muzykiem. Założył też fundację, która propaguje tenis stołowy wśród osób z chorobą Parkinsona. Na zawody w Berlinie przybyło 135 zawodników z 21 krajów.

Do Berlina dotarliśmy pociągiem, zmęczeni, ale trudy podróży wynagrodziło nam otwarcie imprezy, które było bardzo uroczyste. Zaskoczeniem dla nas było spotkanie na tej uroczystości przedstawiciela Ambasady RP w Berlinie, pana Mateusza Łabuza, który zaoferował nam, w razie potrzeby, wszelką pomoc. Na szczęście nic złego się nie stało. Po raz drugi spotkaliśmy się z p. M. Łabuzą na uroczystościach zamknięcia Mistrzostw.

Darl2021/3 Czytajmy wyraźnie! - zachęcała nas Iwonna.jpg

 

oryg1

 

Następnego dnia tj. 9 września rozpoczął się turniej. Zawodnicy zostali podzieleni na trzy klasy, które uwzględniały długość chorowania oraz liczbę lat gry w tenisa stołowego. Wzięliśmy udział we wszystkich konkurencjach: singlach kobiet i mężczyzn, deblach oraz mikstach. Wszyscy walczyli bardzo dzielnie i byli blisko zdobycia medali, ale jak to w sporcie bywa wygranych jest trzech lub czterech zawodników w każdej konkurencji. Udało się wywalczyć brązowy medal w singlu kobiet. Medal zdobyła inicjatorka wyjazdu Ewa Kerntopf. Jest to duży sukces, gdyż do zawodów przygotowywaliśmy się we własnym zakresie bez trenera, którego wprawdzie mamy obiecanego od Polskiego Związku Tenisa Stołowego, ale przed naszym wyjazdem nie miał dla nas czasu. Jedyne co otrzymaliśmy od Związku, to koszulki reprezentacyjne, w których dobrze się prezentowaliśmy.

Darl2021/3 Czytajmy wyraźnie! - zachęcała nas Iwonna.jpg

 

oryg1

 

Następne III Mistrzostwa mają odbyć się w stolicy Chorwacji Zagrzebiu w październiku 2022 roku. Mamy nadzieję, że nasza drużyna będzie większa i, że zaczniemy trenować tak, jak drużyny z innych krajów. Był to bardzo pouczający wyjazd. Poznaliśmy dużo nowych kolegów i wymieniliśmy się doświadczeniami. Turniej zakończył się uroczystą dekoracją zawodników oraz bankietem połączonym z występami na żywo i tańcami. Na zwiedzanie było bardzo mało czasu, ale główne atrakcje Berlina zdołaliśmy obejrzeć.

Uczestnicy

 

Zachęcamy wszystkich chętnych do gry w tenisa stołowego.

Powrót do strony głównej