Turnus rehabilitacyjno-integracyjny – Darłówko’21

Wspólnie ćwicząc i wypoczywając walczymy z niepełnosprawnością w chorobie Parkinsona

Refleksje logopedki po turnusie

Moi Drodzy!

To były fantastyczne 2 tygodnie. Ciężkiej pracy oczywiście, ale z sukcesami.

Nieopisaną radością dla mnie był każdy Wasz głębszy,mocniejszy i dłuższy oddech.
Każdy głośniej wypowiedziany i przeczytany tekst. I to, że po 2 tygodniach ćwiczeń, potrafiliście przeczytać bezbłędnie, naprawdę trudne, łamańce językowe uważam za nasz wspólny prawdziwy sukces !!!

Rozgrzewka czyli początek zajęć

Rozgrzewka czyli początek zajęć

Wielkim natomiast zdumieniem był fakt, że nie korzystacie z pomocy logopedycznej na stałe. Ten wspólny czas dowiódł jak bardzo jest to potrzebne.

Namawiam więc po raz kolejny: starajcie się z całych sił o umożliwienie Wam takich ćwiczeń. Praca z logopedą nie zastąpi ćwiczeń, które koniecznie musicie wykonywać sami, przed lusterkami w domu, ale logopeda na wspólnych spotkaniach wskaże kierunki, skoryguje błędy, zaproponuje indywidualne ćwiczenia dla wielu z Was, którzy mająnaj większe kłopoty. I kolejna (być może, niestety) fala Covid nie jest żadną blokadą. Bo zajęcia logopedyczne z powodzeniem mogą odbywać sięon-line, przez komputer, który świetnie zastąpi lusterko. A bliscy napewno pomogą w opanowaniu komputera w tym zakresie - to nie jest trudne.

Zapewniam o tym, że logopedia on-line jest bardzo dobrym sposobem, bo sama prowadzę teraz w taki sposób logopedyczne terapie. No i jeszcze jedna ważna uwaga: te zajęcia dla wielu osób są bardzo, bardzo potrzebną profilaktyką. Róbcie wszystko aby walczyć o silny oddech, dobry głos, o utrzymanie komunikacji z bliskimi.

Darl2021/3 Czytajmy wyraźnie! - zachęcała nas Iwonna.jpg

Czytajmy wyraźnie! - zachęcała nas Iwonna

oryg1

Ćwiczenia wydechowe wymagały założenia przyłbic

 

oryg1

Szpatułki ułatwiały ćwiczenia językiem

Niektórzy łączyli logopedię z dogoterapią

Niektórzy łączyli logopedię z... dogoterapią

oryg1

Głośne i wyraźne czytanie wymaga regularnych ćwiczeń

oryg1

Na koniec zajęć wszyscy dawali radę

Bardzo Wam dziękuję za dwa tygodnie wspólnej pracy, za Waszą ciężką pracę, zaangażowanie i wielką siłę woli. Życzę sukcesów w Waszej trudnej walce z chorobą.

Serdecznie pozdrawiam.
Iwonna Łękawa - Kaczanowska.

Powrót do strony głównej