Parkinsoniada 2017 - międzynarodowe zawody sportowe parkinsoników

10. PARKINSONIADA: 04-06 sierpnia 2017 r., Dubńany, Republika Czeska.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, również jubileuszowa Parkinsoniada odbyła się w miasteczku Dubńany k. Hodonina  w południowych Morawach.

Dyscypliny indywidualne to:

1. rzut piłką do kosza (2 próbne +10 rzutów)

2. rzuty rzutkami do tarczy (3 serie po 3 rzuty)

3. strzał piłką nożną do bramki (1 próbny +10 strzałów)

4. kręgle (10 rzutów lub mniej, zależnie od liczy uczestników)

5. strzał kijem hokejowym piłeczką do bramki (1 próbny +10 strzałów,)

6. tenis stołowy (system pucharowy)

7. pétanque (boccia) (3 serie po 3 rzuty, system pucharowy)

8. dmuchawką strzały do tarczy (2 serie po 5 prób)

9. curling

W tym roku polska reprezentacja była wyjątkowo liczna. Z Warszawy pojechało ośmioro zawodników, z Łodzi jeden i ze Śląska dwie zawodniczki. Towarzyszyło im sześcioro opiekunów.

Pobyt w Czechach dofinansowała Fundacja „Żyć z Chorobą Parkinsona im. Jerzego Łukasiewicza”. Grupa warszawska podróż odbyła pociągiem, reszta ekipy dotarła na miejsce samochodami. Zakwaterowani byliśmy w hotelu „Krystal” w miejscowości Hodonin, gdzie w miejscowym domu kultury pierwszego dnia odbył się koncert inaugurujący 10. jubileuszową Parkinsoniadę.  

Następnego dnia w Dubnanach w hali sportowej „Želva”, rozpoczęła się sportowa rywalizacja. Upał był niemiłosierny, ale nasi zawodnicy dali radę. Efekt wspaniały. Zdobyliśmy siedem medali - to najlepszy wynik polskiej ekipy w historii tych zawodów.

Medalistkami zostały: Bożena Chowańska (kopnięcie piłką do bramki - brązowy medal, curling - złoty medal, dmuchawka - złoty medal) i Ewa Kerntopf (tenis stołowy - srebrny medal, boccia – srebrny medal, rzut do kosza – srebrny medal, curling – brązowy medal. W tym roku organizatorzy postanowili nagradzać medalem („kartoflanym”) również tych, którzy znaleźli się tuż za podium. Koleżanka Anna Struczyńska zdobyła 4. miejsce w tenisie stołowym.* Panowie byli blisko medalowych pozycji, ale trochę zabrakło szczęścia…

Tradycyjnie po ceremonii medalowej hala „Żółw” zamieniła się w estradę dla występów artystycznych, miejsce wspólnych śpiewów i tańców uczestników Parkinsoniady. Do hotelu wróciliśmy późnym wieczorem, zmęczeni, ale zadowoleni z sukcesu.

Pomysłodawca i organizator zawodów Jan Škrkal skończył właśnie 70 lat i organizację kolejnych zawodów przekazał stowarzyszeniu „Parkinson Słowacja”, które w 2013 r. przeprowadziło 6. Parkinsoniadę – polska drużyna zdobyła na niej sześć medali - w uzdrowisku Pieszczany. W 2018 roku 11. Parkinsoniada odbędzie się w Liptowskim Mikulaszu. Mamy nadzieję, że  w przyszłym roku równie liczna, a może nawet liczniejsza ekipa z Polski poprawi tegoroczny wspaniały wynik.

* Oficjalna strona organizatorów z klasyfikacją medalową: http://parkinson-slovacko.cz/parkinsoniady-3/10-parkinsoniada-2/10-parkinsoniada-vysledky-souteze/


<<< Powrót

©2021 Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona        powered by ParkinsonFundacja.pl