Linki

Zastosowanie konopi w medycynie - czy konopie mogą leczyć?
31. sierpnia 2021. Lecznicza marihuana to temat wciąż budzący wiele pytań i emocji. Czym jest lecznicza marihuana? w jakich przypadkach i przy jakich chorobach się ją stosuje? Czy lecznicza marihuana jest skuteczna? Jakie mamy dowody na skuteczność jej działania? Czy medyczna marihuana jest legalna w Polsce? Jakie zagrożenia wiążą się ze stosowaniem medycznej marihuany? Na te i inne pytania odpowie lek. med. Albert Jeznach, lekarz medycyny bólu, specjalizujący się w terapii marihuaną medyczną. Rozmowy poprowadzi Alicja Binkowska, kierownik WeedTeam w Centrum Badań Neuropoznawczych Uniwersytetu SWPS (Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie – uczelnia niepubliczna). UWAGA - na początku nagrania mogą być kłopoty z dźwiękiem, potem już słychać.

Komunikat Ministerstwa w sprawie zleceń na wyroby medyczne
lipiec 2021r. Na stronie www.gov.pl został opublikowany komunikat Ministra Zdrowia w sprawie wystawiania, weryfikowania i realizowania zleceń na zaopatrzenie medyczne i zleceń naprawy wystawianych w postaci elektronicznej.

Choroba Parkinsona - perspektywa specjalisty neurologa
O tym, jak łatwo rozpoznać wejście choroby Parkinsona w zaawansowane stadium, gdzie szukać pomocy w kontekście jej leczenia, jak wygląda proces kwalifikacji oraz dostęp do poszczególnych metod leczenia (DBS, apomorfina, Duodopa) mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek, specjalista neurolog, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, ordynator Oddziału Neurologii w Szpitalu im. Św. Wojciecha w Gdańsku.

Choroba Parkinsona - perspektywa specjalisty psychiatry
O tym, czy warto odmitologizować specjalistę jakim jest psychiatra, o obawach przed wizytą u niego, jak i w czym może pomóc psychiatra mówi dr hab. n. med. Marcin Siwek, specjalista psychiatra, kierownik Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ CM, zastępca kierownika Oddziału Klinicznego Psychiatrii Krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego.

II Mistrzostwa Świata w Tenisie Stołowym dla osób z ch. Parkinsona - zapisy do 30. czerwca
kwiecień 2021 r. Mistrzostwa Świata w Tenisie Stołowym dla osób z chorobą Parkinsona, Berlin 09-11 września 2021 r.

Światowy Tydzień Kontynencji 2021 (World Continence Week - WCW)
czerwiec 2021 r. Światowy Tydzień Kontynencji 2021 (World Continence Week - WCW) będzie trwał od 21 do 27 czerwca. Obchody w Polsce odbędą się w formie w formie debat online w dniach 21-24 czerwca 2021 roku. W tym roku całość obchodów Światowego Tygodnia Kontynencji, odbędzie się za pośrednictwem strony www.wcw2021.pl, dzięki której każda osoba zainteresowana tematyką inkontynencji będzie mogła bez żadnych opłat dołączyć do obchodów, a także brać w nich czynny udział, uczestnicząc w interaktywnej formule dyskusji i zadawania pytań. Udział w sesjach online będzie nieodpłatny, wymagana będzie jedynie wcześniejsza rejestracja. Więcej informacji i rejestracja już wkrótce na stronie www.wcw2021.pl.

Propozycja reformy systemu opieki nad osobami starszymi
kwiecień 2021. „Starość po polsku. Propozycja reformy systemu opieki nad osobami starszymi". Zachęcamy do zapoznania się z najnowszą publikacją, która powstała we współpracy Klubu Jagiellońskiego i Instytutu Polityki Senioralnej Senior.Hub. To analiza aktualnego stanu systemu opieki nad osobami starszymi, a także zbiór rekomendowanych kierunków działań związanych m.in. z finansowaniem i organizacją tego typu pomocy.

Światowy Dzień Choroby Parkinsona
12 kwietnia 2021. Redakcja Medexpressu z Polskim Towarzystwem Neurologicznym przygotowała blok materiałów poświęconych chorobie Parkinsona. Zapraszamy 12 kwietnia (poniedziałek). Wydanie specjalne z okazji Światowego Dnia Choroby Parkinsona: Spojrzenie lekarza, pacjenta i opiekuna.

PYTANIA I ODPOWIEDZI ekspertów Akademii PARKINSONA
Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami udzielonymi przez ekspertów Akademii PARKINSONA na pytania, jakie zadali Państwo podczas wydarzenia.

Choroba Parkinsona - perspektywa specjalisty rehabilitacji medycznej
O tym, kiedy wdrożyć aktywność fizyczną w chorobie Parkinsona, z jaką częstotliwością i intensywnością ćwiczyć, jakie aktywności są najbardziej polecane osobom w zaawansowanym stadium choroby mówi dr n. med. Małgorzata Dec-Ćwiek, specjalista neurolog, specjalista rehabilitacji medycznej, Katedra i Klinika Neurologii, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum, Oddział Kliniczny Neurologii, Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Pozdrowienia z okazji Światowego Dnia Choroby Parkinsona
11 kwietnia 2021. Szanowni Państwo, Składam Wam najserdeczniejsze życzenia z okazji Waszego Święta i po raz kolejny zapraszam do wspólnych ćwiczeń :) Karolina

Platforma wspierająca osoby z inkontynencją
Styczeń 2021 r. - powstała nowoczesna platforma internetowa, służąca do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat inkontynencji. \"Support In Continence” - globalna platforma wspierająca osoby z inkontynencją. Nowy międzynarodowy projekt World Federation of Incontinence and Pelvic Problems (WFIPP), której Stowarzyszenie Osób z NTM „UroConti\" jest członkiem-założycielem. Platforma została przygotowana w 7 wersjach językowych (angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej, niderlandzkiej, niemieckiej, polskiej i włoskiej). Polska wersja platformy powstała dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „UroConti”. Więcej informacji: na stronie: www.uroconti.org na stronie: www.supportincontinence.org/pl link do filmu w języku polskim promującego platformę: http://ounni.com/supportincontinence-PL.mp4

Akademia (choroby) PARKINSONA
5 marca 2021 r. - całe nagranie Akademii PARKINSONA z 26 lutego br. Wirtualne warsztaty skierowane do osób z zaawansowaną chorobą Parkinsona oraz ich opiekunów. O zaawansowanym stadium choroby oraz o wchodzeniu w ten etap, o schemacie 5-2-1 oraz o dostępnych w Polsce metodach leczenia, a także m.in. o istotności ćwiczeń rehabilitacyjnych w spowalnianiu progresu choroby oraz o wsparciu jakiego może udzielić, zarówno choremu jak i jego opiekunowi, psychiatra. Możliwość wzięcia udziału w dwóch 5 minutowych sesjach ćwiczeń rehabilitacyjnych. Pozdrawiamy, Zespół Fundacji Chorób Mózgu.

- Ćwiczenia na każdy dzień cz. 1
kwiecień 2020 - Zapraszamy do wspólnych ćwiczeń!! z naszą fizjoterapeutką Karoliną.

- Ćwiczenia na każdy dzień cz. 2
grudzień 2020 - Przesyłam ankietę na temat wpływu pandemii Covid-19 na osoby z chorobą Parkinsona z serdeczną prośbą o wypełnienie. Po podaniu wszystkich odpowiedzi dostaną Państwo link to filmu instruktażowego z ćwiczeniami, które można wykonywać w domu. Zachęcam do codziennej aktywności. Będę wdzięczna za rozpowszechnienie tej ankiety wśród znajomych osób z chorobą Parkinsona. Pozdrawiam, Karolina Krzysztoń

Fundacja "Żyć z chorobą Parkinsona"
Fundacja Żyć z chorobą Parkinsona

Film o terapii tańcem i ruchem w chorobie Parkinsona - w naszym stowarzyszeniu
Marzec 2016 - Nareszcie powstał film o terapii tańcem i ruchem w chorobie Parkinsona, terapii prowadzonej już piąty rok w naszym stowarzyszeniu.

Filmik z Parkinsoniady
Wspomnienie 10. Parkinsoniady - zawody sportowe parkinsoników. Morawskie Stowarzyszenie Parkinsoników zaprosiło chorych z Polski na kolejne międzynarodowe zawody sportowe, które odbyły się 04-06 sierpnia 2017 r. Program był następujący: _ 4 sierpnia - g. 18 uroczyste otwarcie Parkinsoniady, dom kultury Hodonin, _ 5 sierpnia - g. 9-22 zawody sportowe w hali sportowej -Żółw- w Dubnany, _ 6 sierpnia - g. 9 pożegnanie uczestników. Więcej o zawodach i sukcesach naszej drużyny w zakładce >>CHORZY o SOBIE - zapraszamy!

05 lutego 2014 - ZGŁASZANIE NIEPOŻĄDANYCH DZIAŁAŃ PRODUKTÓW LECZNICZYCH PRZEZ PACJENTÓW, ICH PRZEDSTAWICIELI
Sejm RP w 2013 roku uchwalił nowelizację ustawy – Prawo Farmaceutyczne. Pacjenci zyskali uprawnienia do bezpośredniego zgłaszania niepożądanych działań produktów leczniczych. W naszej zakładce < Chorzy o sobie, Listy od chorych> można znaleźć opis tej nowości i zasad zgłaszania. Pod tym linkiem można znaleźć Formularz

26 listopada 2013 - "Wieczór odkrywców" z ... chorobą Parkinsona
W audycji Radiowej Jedynki o problemach ludzi z chorobą Parkinsona, gośćmi byli dr Agata Gajos z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Aleksander Wiechowski – cierpiący na chorobę Parkinsona, członek naszego Stowarzyszenia.

20-22 września 2013 – Walne Zgromadzenie Europejskiego Stowarzyszenia Chorych na chorobę Parkinsona (EPDA)
20-22 września 2013 – Walne Zgromadzenie Europejskiego Stowarzyszenia Choroby Parkinsona (EPDA) odbyło się w Warszawie, w którym uczestniczyli przedstawiciele organizacji z 26 krajów. Jedynym polskim akcentem był udział przedstawicieli Mazowieckiego Stowarzyszenia Osób z Chorobą Parkinsona. Możliwość udziału tym spotkaniu (jako obserwatorzy) zawdzięczamy inicjatywie przewodniczącego norweskiej organizacji oraz serdeczności Zarządu EPDA

03 grudnia 2012 - Choroba Parkinsona dotyczy również młodych ludzi?
Choroba zazwyczaj ujawnia się pomiędzy 40 a 60 rokiem życia i chorują na nią częściej mężczyźni niż kobiety. Jednak lekarze coraz częściej diagnozują chorobę Parkinsona u osób, które są znacznie młodsze, nie przekroczyły nawet 20 roku życia.

13 lutego 20102 r. - Konferencja pt. „Opieka nad osobami niesamodzielnymi w Polsce – potrzeba zmian”
zorganizowana przez Komisję Rodziny i Polityki Społecznej Senatu RP i jej przewodniczącego senatora Mieczysława Augustyna - krótka informacja przygotowana przez naszych członków

25 stycznia 2013 Projekt " Parkinson" z Ursynowa do Wawra
Projekt jak choroba rozwija się powoli - Ośrodek dziennego pobytu dla osób z chorobą Parkinsona w końcu otwarty. W styczniu 2011 r. zaczęło się na Ursynowie - tam miał powstać ośrodek dziennego pobytu, by po różnych perypetiach rozpocząć w styczniu 2013 r. działanośc na Wawrze.

Mazowieckie Stowarzyszenie na YOU TUBE
Dzięki uprzejmości Dyrekcji Szpitala MSW przy ul. Wołoskiej 137 w Warszawie jesienią 2011 r. nakręcono film z wypowiedziami członków naszego Stowarzyszenia o chorobie, o Stowarzyszeniu

list do Ministra Zdrowia dotyczący odpłatności za leki na chorobę Parkinsona
Zarząd Stowarzyszenia przekazał 28 lutego br. list do Ministra Zdrowia dotyczący odpłatności za leki na chorobę Parkinsona po 1 stycznia 2012 r.; tekst listu zamieszczamy w podstronie \"Listy od chorych\"

Co się należy chorym na Parkinsona
W Polsce żyje 80 tysięcy osób ze zdiagnozowaną chorobą Parkinsona. Chorych bez diagnozy może być dwukrotnie więcej. Jaka pomoc przysługuje im i ich rodzinom?

©2021 Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona        powered by ParkinsonFundacja.pl